לכתוב כדי לשרוד

לאחרונה שמעתי בשתי הזדמנויות נפרדות ושונות על שתי נשים שכתבו כדי לשרוד.
האחת היא אלמנת צה"ל שהבינה שאם לא תכתוב את עצמה לדעת, אחרי מותו של בעלה הצעיר היא עלולה ליפול למקומות גרועים הרבה יותר מכתיבת יומנים. השנייה הייתה אם לילד חולה שאחד הרופאים בבית החולים המליץ לה לכתוב על מה שעובר עליה. האמא השבורה, המתרוצצת בין הילד החולה לבין הילדים האחרים, אמצה את הממלצה ואחרי כמה חודשים של כתיבה ועם השיפור במצבו הבריאותי של הילד הודתה שהכתיבה עזרה לה לשרוד את התקופה הקשה הזו כמעט כמו שהרופאים הם אלה שהצילו את חיוו של ילדה.

שתי הדוגמאות האלה ועוד רבות אחרות שבוודאי קיימות מדגימות את אחת הכוחות המניעים העומדים מאחורי כתיבה של אנשים במצבי משבר בפרט וגם בימי שגרה. הכח הטיפולי והמרפא של הכתיבה הוא כנראה אחד הכוחות הברורים שלה, כי כאשר אנחנו יושבים מול מקלדת מחשב או מחברת ישנה ומשתפים את הנייר או הקובץ במה שעובר בנו, בתוך הנפש, קורים לא מעט דברים טובים.

147619_1605

אחד כזה למשל הוא תחושת ההתנקות או הקטרזיס הפשוט והישן. זה שגורם לנו להרגע אחרי שאנחנו מוציאים החוצה. בוכים, צועקים, רוקדים או מחבקים חזק מישהו אהוב. את אותה פעלה בדיוק עושה עבורנו גם הכתיבה כשהיא מאפשרת לנו להתנקות ולהשליך על הטקסט הנכתב את מה שקודם עשה לנו צפוף בלב.

הדבר הטוב השני שעושה עבורנו הכתיבה היא האפשרות לשתף. בין אם אנחנו כותבים ספר או סיפור קצר ומוציאים אותו לאור ובין אם מדובר בכתיבה ברשת המופצת  בלחיצת כפתור, בכל מקרה השיתוף מקל עלינו מאד, עוזר לנו להבין שעדיין לא השתגענו ושבאופן מפתיע יש לנו  שותפים לחוויות ,בני אנוש אחרים, שחוו גם הם דברים דומים, התמודדו איתם בדרך כזו או אחרת והם מושיטים לנו יד לעזרה, להזדהות ולחיבור מנחם.

יתרון שלישי  שאני מזהה בכתיבה שלי ונוגע לקשר שבין כתיבה להתמודדות אישית, רלוונטי בעיקר לכתיבה שאינה תאור מציאותי של חוויות החיים. היציאה מהעצמי הכלוא בתוך מציאות חיוו, אל מחוזות ועולמות אחרים שאותם הוא בורא באמצעות העט או המקלדת, הדמויות שנולדות תחת ידיו של הכותב, מאפשרות לו להפליג על כנפי הדמיון לחיים של אחרים, לבחון את דרך ההתנהלות של האנשים ההם בחיים ההם שהוא יוצר ובדרך העקיפה הזו להבין טוב יותר את עצמו, את מהלך חיוו ואת הדרך בה הוא בוחר להתמודד עם המורכבויות האמיתיות שלו.

ישנן כמובן גם כוחות ויכולות נוספים שהכתיבה נותנת לנו, בנוסף לאלה שמניתי כאן אך בשורה התחתונה, וכמי שבאה מהרקע הטיפולי כמקצוע  מחד ושהכתיבה היא חלק משגרת היום יום שלה, חלק מהחיים ומהנשימה הסדירה, אין לי ספק כי זהו אחד הכלים הטובים ביותר להתמודדות ולא אחת הוא משמש עבורי עוגן ומקור נחמה ופשוט מאפשר לשרוד.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

אחסון ב-WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: